Czy zastanawiałeś/-aś się kiedyś kim jest mentor i dlaczego warto korzystać z jego pomocy?
Posiadanie mentora może przynieść wiele korzyści, zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej.
Oto kilka powodów, dla których warto mieć mentora:
Doświadczenie i wiedza
– Mentor często posiada bogate doświadczenie zawodowe i życiowe, które może Ci przekazać Dzięki temu unikniesz błędów, które mentor już popełnił.
Rozwój umiejętności
– Mentorzy mogą pomóc w rozwoju konkretnych umiejętności potrzebnych w karierze lub życiu osobistym. Mogą to być zarówno umiejętności techniczne jak miękkie czy też zarządzanie czasem.
Wsparcie i motywacja
– Mentorstwo dostarcza emocjonalnego wsparcia i zwiększa motywację. Mentor może pomóc przezwyciężać trudności, dodając pewności siebie i inspirując do dalszego działania. Posiadanie mentora wzmacnia również pewność siebie.
Kierowanie karierą
– Mentor może pomóc Ci w planowaniu kariery, oferując porady dotyczące ścieżek kariery, rozwijania sieci kontaktów zawodowych oraz podejmowania ważnych decyzji zawodowych.
Budowanie sieci kontaktów
– Mentorzy często mają rozległe sieci kontaktów, do których mogą wprowadzić swoich mentee, co może być cennym zasobem w budowaniu kariery w branży.
Perspektywa i rady
– Mentor może dostarczyć cennych perspektyw na różne sytuacje, oferując obiektywne rady i wskazówki, które pomagają spojrzeć na wyzwania z innej strony. Nauczy Cię stawiania dobrych pytań.
Rozwój osobisty
– Mentoring pomaga również w rozwoju osobistym, ucząc samodyscypliny, empatii, zarządzania stresem oraz innych kluczowych cech osobowości. Pomaga znaleźć mocne i słabe strony i pracować odpowiednio z nimi pracować.
Ustanowienie celów
– Mentor może pomóc w ustanawianiu realistycznych i osiągalnych celów oraz w monitorowaniu postępów w ich osiąganiu. Dzięki temu zyskujesz szansę na awans i lepszą pozycję zawodową.
Odpowiedzialność
– Regularne spotkania z mentorem mogą pomóc w utrzymaniu odpowiedzialności za swoje działania i decyzje, co przyczynia się do większej skuteczności w dążeniu do celów.
Długotrwałe relacje
– Relacja mentorskiego może przekształcić się w długotrwałą, wartościową przyjaźń, która przynosi korzyści obu stronom na wiele lat.
3 cechy dobrego mentora:
- Powinien posiadać wiedzę z zakresu z jakiego chcemy się rozwijać oraz umiejętność tej przekazywania wiedzy
- Wykazuje się empatia i cierpliwością
- Jest zaangażowany i chętny do pomocy
Jak znaleźć mentora?
Na początku warto określić swoje potrzeby i wskazać w jakim celu chcemy spotykać się z mentorem.
Następnie poszukać mentora w swojej branży używając sieci kontaktów, kontaktów naszych znajomych czy wykorzystując media społecznościowe.
Kiedy już uda nam się znaleźć odpowiednią osobę zaproponujemy jej zostanie mentorem. Wskażmy na cechy jakie u niej cenimy i określmy czego chcemy się od niej nauczyć, co chcemy osiągnąć. Postawmy na jasna komunikację.
Podczas współpracy z mentorem wykazujmy jak największe zaangażowanie. Budujmy relację krok po kroku starając sie korzystac maksymalnie z doświadczenia mentora
Podsumowując, posiadanie mentora jest inwestycją w siebie, która może przyspieszyć rozwój zawodowy i osobisty, oferując cenne wsparcie, wiedzę i sieć kontaktów. Wymaga ona od nas, jak i mentora postawy zaufania, szacunku i otwartości. Warto jest jednak zaryzykować gdyż rezultaty z posiadania przewodnika w życiu zawodowym czy też prywatnym mogą być zdumiewające. Wszak: co dwie głowy to nie jedna! 🙂
Jeśli potrzebujesz mentoringu z zakresu kierowania firmą lub rozwoju swoich umiejętności sprzedażowych czy trenerskich napisz do nas!
Autor:
Ewelina Wysocka, Project Manager w pracujmniej.pl. Uwielbia czytać książki i porządkować zawartą w nich wiedzę w przystępny sposób dlatego w naszym zespole zajmuje się tworzeniem treści. Odpowiada również za organizację projektów szkoleniowych. Oprócz zainteresowania psychologią i rozwojem osobistym jej pasją jest biohacking.