Przewrotnie zacznę od podsumowania:
Idealne miejsce pracy nie istnieje.
Jeśli na tym stwierdzeniu kończysz rozmowę z podwładnymi lub narzekanie w piątkowe popołudnie podczas spotkania ze znajomymi ten wpis jest dla Ciebie!
Wpis bazuje na książce “Korporacyjni rebelianci. Niech praca będzie frajdą” Joosta Minnaar’a i Pima de Mooree’a , którzy porzucili pracę i odwiedzili ponad 100 progresywnych organizacji w poszukiwaniu wymarzonego miejsca pracy.
Od czego radzą zacząć autorzy książki?
- Ustanów cel autentyczny szczery, odważny i realny. Stwórz kompas moralny firmy. Odpowiedz na pytania: Dlaczego firma istnieje? Dlaczego robimy to co robimy? Po co chcemy to robić? Spraw, aby każda osoba w firmie miała świadomość wkładu w cel. Niech widzą swoja rolę jako część większego obrazka.
- Zatrudniaj osoby ze względu na kulturę i wiarę w misję firmy, a dopiero później kształtuj umiejętności na danym stanowisku. Badaj motywację przyszłego pracownika, co wie o firmie i jak czuje się z jej misją. Być może nie posiada pewnych umiejętności(które można uzupełnić w trakcie szkoleń),ale jest w pełni zafascynowany jej misją. Pokazuj na własnym przykładzie nadrzędny cel firmy. Niech Twoje słowa zamienią się w czyny- bądź autentyczny i wiarygodny.
- Odwróć piramidę hierarchii. Nagminnie pomijaną prawdą jest, iż pracownicy na pierwszej linii frontu stanowią wartość dodaną. Mają oni bezpośredni kontakt z klientem, znają najlepiej jego potrzeby i problemy. Liderzy i centrala są po to aby im pomagać-podejmują decyzję w oparciu o informacje uzyskane od pracowników mających bezpośredni kontakt z klientem. Twórz płaskie organizacje z autonomicznymi zespołami lub sieci zespołów po 10-15 pracowników. W najbardziej zaawansowanej wersji postaw na Ekosystem minifirm tak jak zrobiła to firma Haier.
- Eksperymentuj -nie analizuj ciągle lecz postaw na działanie. Zmiana jest częścią codziennej pracy. Stwórz środowisko sprzyjające kreatywności. Daj przestrzeń na popełnianie błędów. Zrezygnuj z ustalania budżetów rocznych na rzecz wykorzystania krótkoterminowego planowania budżetu i prognoz kroczących. Na ten krok zdecydował się szwedzki bank Handelsbanken zatrudniający tysiące pracowników. Wypróbuj także platformy crowdsourcingu- odkryj ich potencjał. Daj pracownikom przestrzeń na realizowanie własnych pomysłów- niech przeznaczają na nią określony przez nich samych czas.
- Pozostaw pracownikom swobodę projektowania i urządzania własnego miejsca pracy. Stosuj pracę opartą na rezultatach. Ustalaj cele i oceniaj postępy. Pracownicy potrzebują mierzenia swoich działań i satysfakcji z ich realizacji. Usuń kontrolę tj. karty zegarowe. Wprowadź elastyczny czas pracy, pozwól na swobodę pracowników. Ścisłe reguły pracy są tworzone dla 3%pracowników, którzy tylko dzięki ustalonym zasadom wykonują swoje obowiązki.
- Feedback: zadbaj o regularna i częsta informację zwrotną. Stwórz odpowiedzialność na poziomie koleżeńskim, a nie przed zarządem. Rozplanuj proces decyzyjny . Określ kiedy i na jakich zasadach pracownicy mogą samodzielnie podejmować decyzje. Wprowadź proces doradczy-korzystaj z mądrości tłumu (pracowników). Zmień również język menedżerów-niech pytają o pomysły i zdanie podwładnych.
- Postaw na jawność. Postaw na otwartą komunikację: Zaaranżuj krótkie spotkania codziennie na którym zespoły dzielą się tym nad czym pracują i jakiej pomocy potrzebują. Niech pracownicy sami ustalają sobie wynagrodzenie i niech będzie ono jawne. Stosuj jawność wszystkich firmowych informacji-wydatki, dochody, obrót, inne niemierzalne dane. Badania wykazują, że zwiększona jawność jest skorelowana z wyższym poziomem motywacji. Lepiej pracuje się w kulturze jawności. Szkol ludzi w rozumieniu cyfr, przedsiębiorczości, a będą bardziej przejęci działaniami firmy.
- Rozpoznawaj talenty w swojej firmie i kieruj ludzi w stronę wykorzystania ich pełnego potencjału. Pozwól im na modelowanie pracy-samodzielne dostrojenie zadań do ich zainteresowań i pasji. Daj pracownikom nieograniczona możliwość szkoleń oraz wybór mentorów. Pozwól ludziom przystępować do projektów zamiast tworzyć ścisłe stanowiska pracy i tytuły.
Prawdą jest, że każdy z nas jest inny, ma inne marzenia, inne motywatory. Każda firma musi odkryć swoja własna ścieżkę ponieważ nie ma jednego uniwersalnego modelu. Fundamentem jest stworzenie miejsca swobodnej wymiany myśli i zaufania. Zaufaj pracownikom, ich wiedzy i doświadczeniu. Stworzyć listę pytań odnośnie nowego “wyglądu” firmy i pozwól pracownikom na nie odpowiadać.
W przypadku Pracujmniej.pl świetnym pomysłem okazała się mapa marzeń, w której każdy z pracowników wysnuł swoje osobiste marzenia dotyczące poszczególnych obszarów funkcjonowania firmy. Podstawą utworzenia idealnego miejsca pracy jest zatem ciekawość i postawa otwartości na pomysły osób współtworzących biznes.
Autor:
Ewelina Wysocka, Project Manager w pracujmniej.pl. Uwielbia czytać książki i porządkować zawartą w nich wiedzę w przystępny sposób dlatego w naszym zespole zajmuje się tworzeniem treści. Odpowiada również za organizację projektów szkoleniowych. Oprócz zainteresowania psychologią i rozwojem osobistym jej pasją jest biohacking.