Współpraca, zaangażowanie i innowacyjność – czyli o tym, co daje nam rytuał w organizacji

 

Jakie rytuały mają ludzie sukcesu? Na pewno niejeden z Was się nad tym zastanawiał. Co takiego robią ci ludzie? Jak się zachowują? Czy żyją według jakiegoś schematu? Może codziennie jedzą produkty zawierające duże ilości witaminy B – bo ona odpowiada za prawidłowe działanie nerwów, zdrowie komórek i pracę mózgu. A może jako snack w ciągu dnia chrupią orzechy? Zapewne też, jednak do składowych ich sukcesu można zaliczyć: nawyk, styl życia, planowanie, wyciszenie – czyli nic innego jak RYTUAŁ właśnie.

Zastanówmy się przez chwilę czym jest rytuał? Jak jest definiowany i czy ma coś wspólnego z biznesem? I już nie trzymając Cię dłużej w niepewności odpowiem, że ma!

W słowniku termin ten opisany jest jako zespół specyficznych dla danej kultury, symbolicznych sekwencji, sformalizowanych czynów i wypowiedzi 1 wykonywanych w celu osiągnięcia pożądanego skutku. Zatem mówiąc potocznie, używamy tej nazwy by opisać te praktyki, które są skuteczne w nadawaniu znaczenia pewnym momentom.

Pytanie: Jak to połączyć z biznesem i osiąganiem założonych celów? To proste! Pewne czynności wykonywane w określonej sytuacji, zgodne z pewnym schematem lub scenariuszem, budują poczucie wspólnoty. Nadają ten sam mianownik pewnym wartościom wśród pracowników, dzięki czemu mają wyznaczony wspólny cel, do którego chętniej dążą. Rytuał wspólnotowy pomaga w zbudowaniu wspólnej tożsamości za pomocą symboli, opowieści i tworzenia historii. Dzięki odrobinie humoru i elementu zaskoczenia ludzie tworzą lepiej zgrane zespoły, stają się bardziej produktywni i cechuje ich większa empatia.  Podam Wam świetny przykład: gdy chcesz pomóc członkom zespołu z różnych biur lepiej się poznać organizujesz tzw. „trzyminutowe migawki z mojego dnia”. Potrzebny będzie smartfon z kamerą, folder na filmy + aplikacja – komunikator. Rytuał ten pomaga zespołom pracującym w rozproszonej strukturze, nawiązać bardziej osobiste kontakty.  Można ten rytuał zastosować w pracy zdalnej. Został on opracowany w d.school na zajęciach „Projekty bez granic”, by wesprzeć pracę na odległość (chcesz wiedzieć co dalej? Zgłoś się do pracujmniej.pl 😊)

Jak widzisz, nie są to jakieś zadania „rocket science” rodem z NASA 😉 jednak, ich powtarzalność i intensywność, wpływa na kształtowanie się dobrego nawyku i nawiązania więzi. Kto zatem może skorzystać z rytuałów w pracy? Odpowiedź – każdy! Niezależnie od zajmowanego stanowiska: Dyrektor, Manager, Lider, Kierownik… na pewno każda osoba, której zależy na budowaniu wspólnoty zespołowej/pracowniczej oraz empatii w biznesie. Każdy, kto:

  • kieruje zespołem/zespołami w tym online i rozproszeniu (regionalizacja) i chciałby wzbudzić w pracownikach ducha wspólnoty, dzięki któremu przejdzie przez wiele zmian i trudności,
  • chciałby zmienić własny tryb pracy, aby stać się bardziej kreatywnym, skupionym i wydajnym,
  • chce poprawić kulturę swojej organizacji (lub ją zbudować od podstaw), aby zwracać uwagę na zasady czy wspólne wartości.

 

 

Pamiętaj, że właśnie te w/w zasady i wartości, często spisane w katalog czy manifest, powinny mieć swoje odzwierciedlenie w działaniu. Trochę zgodnie z powiedzeniem „co w sercu, to na języku”.  Zatem skoro organizacja posiada misję, wizję i wartości i jest ona w transparenty sposób zapisana – powinna być również stosowana przez pracowników. Rytuał jest sposobem sprowadzenia tych idei na grunt codziennej praktyki.

Wróćmy jednak do pytania: Jakie rytuały mają ludzie sukcesu? Metod i sposobów na rytuał jest wiele – tak samo jak ludzi sukcesu, ja przytoczę Wam dwa. Jednym z nich jest Bill Gates, którego nie muszę Wam specjalnie przedstawiać. Jego rytuałem jest dbanie o zdrowie oraz czytanie książek – rocznie czyta ich około 50. Dodatkowo codziennie rano spędza godzinę na bieżni, oglądając jednocześnie filmy edukacyjne z różnych dziedzin wiedzy. Tym samym łączy on naukę z wysiłkiem fizycznym, co pomaga mu utrzymać zdrowie i wysoki poziom intelektu. Jako ciekawostkę dodam, że wspomniane wcześniej orzechy też mają znaczenie – zwłaszcza dla naszego mózgu. Netflix wydał mini serial o Billu Gatesie zatytułowany „Inside Bill’s brain”, w którym ekscentryczny geniusz opowiada o swoim życiu i codziennych nawykach. Przyznaje, że jako przekąskę używa właśnie orzechów 😉

Drugą postacią jest Margaret Thatcher, Premier Wielkiej Brytanii, pierwsza kobieta wybrana w tym kraju na szefa partii rządzącej. Jaki rytuał wykonywała „Żelazna Dama”? Jej poranek zaczynał się zazwyczaj o 5 rano, rozpoczynając dzień przy popularnej audycji radiowej, poświęconej życiu na prowincji – co wprowadzało ją w stan relaksacji, przed intensywnym dniem pracy. John Campbell – jej biograf twierdzi, że Thatcher była zawsze „najlepiej poinformowaną osobą w pokoju”.

A jak jest u Ciebie? Masz swoje ulubione zajęcie, które pomaga Ci w koncentracji? Może w łagodzeniu stresu i zmęczenia, po całodniowej bieganinie… Czy będąc szefem, dbasz o swoich ludzi?

Jeśli szukasz teraz w swojej głowie odpowiedzi, to znaczy, że posiadasz zdolność do autorefleksji – a to w dzisiejszych czasach VUCA, jedna z ważniejszych kompetencji świadomego lidera. Bądź zatem człowiekiem sukcesu i zacznij od dobrego rytuału…

Jeżeli chcesz się stać współudziałowcem takich idei, propagatorem dobrych rytuałów, ambasadorem zmiany, a w Twoją pracę ma zostać tchnięty duch praktycznej kreatywności, zgłoś się do nas po więcej – chętnie pomożemy, po to żebyś mógł pracować mniej ale lepiej!

 

Autor: Ewelina Stróżykiewicz – Trener, doświadczony ekspert HR. Prowadzi szkolenia sprzedażowe i menadżerskie, od 15 lat współpracuje z różnymi organizacjami jak HR Manager, optymalizuje procesy związane z HR. Zajmuje się badaniami potrzeb pracowniczych, wielopokoleniowości i wielokulturowością w organizacjach.

1 Roy A. Rapport Rytuał i religia w rozwoju ludzkości, tłumaczenie Adam Musiał, Tomasz Sikora, Andrzej Szyjewski; Zakład wydawniczy „Nomos”, Kraków 2007

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn