Czym jest biohacking i jak może pomóc nam pracować mniej?

Czym jest biohacking i jak może pomóc nam pracować mniej?

Dzisiejszym wpisem chcę zapoczątkować cykl biohacking’owych ciekawostek ułatwiających nam pełniejsze wykorzystanie naszego potencjału.

Tym właśnie jest biohacking-hakowaniem swojego ciała i umysłu w celu zoptymalizowania jego działania. Dzięki nim możemy osiągnąć pełnię zdrowia fizycznego i odporność psychiczną, wynieść na wyżyny swoje zdolności intelektualne i poznawcze oraz cieszyć się długowiecznością. 

 

 

Biohacking nie jest tylko trendem, ale filozofią, zgodnie z którą całe życie jest uważnym i wnikliwym eksperymentowaniem z własnym ciałem i psychiką. To metoda polepszania zdrowia i wydajności.

 

Brzmi kusząco? czytaj dalej 🙂

Jakie obszary obejmuje biohacking?

Biohacking korzysta z najnowszych i badań naukowych z wielu dziedzin np. neurobiologii, farmakologii, medycyny, technologii i nauk o żywieniu. Biohakerzy interesują się m.in. : 

  • Dietetyką

Eksperymentują z różnymi dietami w celu wybrania optymalnej dla  organizmu. może to być dieta ketogeniczna, wegańska, paleo, post intermittent fasting.

  • Suplementacją

Zastosowanie różnego rodzaju suplementów i substancji nootropowych w celu wspomagania różnych funkcji organizmu lub uzyskania określonego efektu np.rozluźnienia.

  • Snem

Biohakerzy szczególna wagę przywiązują do snu-zarówno jego długości i jakości. O tym temacie będę pisała w kolejnych wpisach ponieważ w kontekście pracy uważam ten temat za istotny.

  • Aktywnością fizyczną

Biohakerzy wykorzystują techniki siłowe, rozciągania, cardio, ale także podkreślają wagę codziennej aktywności tj. spacer do pracy czy sklepu zamiast jazdy autem, częsta zmiana pozycji podczas siedzenia w biurze.

  • Technologiami noszonymi i aplikacjami śledzącymi parametry życiowe-wykorzystanie m.in. czujników snu, aktywności fizycznej, liczby kroków itd.

  • Praktykami mentalnymi

Nie samym jedzeniem i aktywnością fizyczną człowiek żyje. Biohakerzy przykładają dużą wagę do naszego życia duchowego i emocji, które na co dzień nam towarzyszą. Jak wiemy z poprzednich wpisów niewyrażone w odpowiedni sposób emocje mogą kumulować się i wywoływać objawy somatyczne. Dlatego promują medytacje i inne techniki obniżające poziom stresu i lęku. Na zmniejszony poziom koncentracji i pogorszenie funkcji kognitywnych stosują różnego rodzaju treningi umysłowe.

  • Zaawansowanymi technologiami ,które obejmują takie techniki jak neurofeedback, elektrostymulacja, fototerapia  

  • Innymi technikami np. saunowanie, morsowanie, normobaria

    Biohacking obejmuje obszary takie jak dieta i aktywność fizyczna, sen, suplementacja, techniki relaksacyjne czy wykorzystanie nowoczesnych technologii do pomiarów parametrów fizjologicznych.

 

 

 

Jednym słowem biohacking jest zaawansowaną (ponieważ skupia wiedzę z wielu dziedzin) aktywną formą( wymaga wcielania wiedzy w życie) wspomagania własnego zdrowia fizycznego i psychicznego. 

 

Kolejne wpisy dostarcza Ci więcej wiedzy jak wprowadzić biohacking do swojej pracy oraz życia osobistego.

Autor:

Ewelina Wysocka, Project Manager w pracujmniej.pl. Uwielbia czytać książki i porządkować zawartą w nich wiedzę w przystępny sposób  dlatego w naszym zespole zajmuje się tworzeniem treści. Odpowiada również za organizację projektów szkoleniowych. Oprócz zainteresowania psychologią i rozwojem osobistym jej pasją jest biohacking.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn