Jak skutecznie zabrać się za budowanie wpływu na własne życie?

“Z chwilą gdy przyjmujesz całkowitą odpowiedzialność za wszystko w twoim życiu, zyskujesz siłę, aby zmienić w nim wszystko, co tylko chcesz.”

   Hal Elrod, “Fenomen poranka”

Wpływ to  oddziaływanie na własne życie, to suma wysiłków, które podejmujemy aby realnie kształtować swoją teraźniejszość i przyszłość. Wpływ to inaczej sprawczość, aktywność,, odpowiedzialność za siebie, budowanie własnej siły i zaufania do siebie.

Osoby z niskim poczuciem  wpływu na swoje życie cechuje szybkie poddawanie się, uleganie chwilowym emocjom, brak punktualności, obwinianie świata i innych ludzi o swoje porażki, niska samooceną, a czasem nawet poczuciem bezsensu życia.

 

Stephen Covey w swojej książce “7 nawyków skutecznego działania” dzieli nasze pokazuje dwa kręgi, które ilustrują na co mamy wpływ, a na co nie.

Krąg wypływu a krąg zainteresowań

Krąg wpływu to wszystkie sprawy, na które mamy wpływ, zależą od nas w mniejszym lub większym stopniu. Krąg wpływu możemy powiększać.

Krąg zainteresowań to wszystkie sprawy, którymi się interesujemy, ale niekoniecznie zależą od nas (np. polityka, system podatkowy, pogoda, wynik konkursu plastycznego naszego dziecka, poranne korki). Mamy jednak wpływ na to jak podejdziemy do tych spraw-czy będziemy się zamartwiać, użalać nad sobą czy zaakceptujemy fakt braku wpływu na te sytuacje czy zjawiska.

 

W życiu masz wpływ na swoją postawę.
Opracowanie własne na podstawie Na co masz w życiu wpływ – lista kontrolna – Ohme – Magazyn dla kobiet

Skoro już wiemy na co mamy wpływ w swoim życiu pozostaje odpowiedzieć jak możemy go wzmocnić? Jak wzmocnić swoja sprawczość?

Na to pytanie świetnych podpowiedzi udzielił autor światowych bestsellerów Brian Tracy w rozmowie z  Danem Strutzelem w książce “Tajniki wywierania wpływu. Jak inspirować siebie i innych”. 

Przedstawili oni 10 cech ludzi wywierających wpływ. Oto one.

  • Wzmacniaj kompetencje komunikacyjne

Czytaj książki o komunikacji, słuchaj podcastów, oglądaj video, korzystaj z kursów, dołącz do lokalnej grupy Toastmasters. Naucz się komunikacji 1:1,następnie w małej grupie, a potem wystąpień publicznych. Rozmawiaj z sąsiadami, trenuj z partnerem, dziećmi, pracownikami, szefem.

  • Bądź szczery

Mów prawdę z wdziękiem i zrozumieniem drugiego człowieka. Bądź otwarty na innych, pytaj o ich punkt widzenia, nie kwestionuj zdania drugiej osoby i nie narzucaj swojej opinii.

  • Określ precyzyjnie swoje cele

Określ 10 swoich celów do zrealizowania w ciągu roku i wybierz jeden, który miałby największy wpływ na Twoje życie. Wypisz zadania, które pomogą Ci go osiągnąć. Czytaj i słuchaj materiałów o osiąganiu celów.

  • Bądź dobrze poinformowany

Bardzo dużo czytaj lub słuchaj audiobooków na temat Twojej profesji i nie tylko.

  • Bądź dobrze przygotowany

Przygotowuj się do wystąpień, projektów lepiej niż tego od Ciebie oczekują. Pokażesz jakim jesteś ekspertem i że można na Tobie polegać.

  • Kochaj innych ludzi bardziej niż elektroniczne gadżety

Idąc na spotkanie z przyjacielem czy klientem zostaw telefon w biurze. Czas wolny spędzaj aktywnie lub z rodziną bez obecności ekranów.

  • Bądź uczciwy i prawy

Bądź uczciwy przede wszystkim wobec siebie. Nie kłam, nie zatajaj faktów.

  • Ucz się i korzystaj z dobrych manier

Dobre maniery otwierają nam wszystkie drzwi. 

  • Bądź pozytywnie nastawiony

Szukaj pozytywnych stron każdej sytuacji, wyciągaj wnioski z porażek i przekuwaj je w późniejsze zwycięstwa.

  • Nie poddawanie się w obliczu problemów

Każdego z nas spotykają porażki czy problemy-liczy się to jak do nich podchodzimy i nasza reakcja na nie. Ludzie wywierający wpływ są wytrwali w obliczu trudności i nie poddają się.

 

Czy jesteś świadom/-a, że mając wpływ na siebie zwiększasz wpływ na innych?

Autor:

Ewelina Wysocka, Project Manager w pracujmniej.pl. Uwielbia czytać książki i porządkować zawartą w nich wiedzę w przystępny sposób  dlatego w naszym zespole zajmuje się tworzeniem treści. Odpowiada również za organizację projektów szkoleniowych. Oprócz zainteresowania psychologią i rozwojem osobistym jej pasją jest biohacking.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn