Przekonania -wierzenia kreujące nasze decyzje

„Nasze życie kształtują nie wydarzenia, ale nasze własne przekonania na temat znaczenia tych wydarzeń”. – Anthony Robbins

 

Czym są przekonania?

 

Przekonania to nasze głęboko zakorzenione wierzenia odnośnie nas samych lub otaczającego świata. Nazywane są często kompasami, ponieważ kierując się nimi podejmujemy takie, a nie inne decyzje. 

 

Jak powstają przekonania?

 

 Nasze przekonania o sobie i otaczającym nas świecie są wytworem komunikatów wysyłanych do nas przez ludzi z którymi się stykamy. Możemy je podzielić na przekonania kluczowe czyli główne i przekonania pośredniczące

 

Kluczowe przekonania powstają na wczesnym etapie życia -niektórzy eksperci wskazują na pierwszy rok życia, inni przedstawiają pierwsze 6 lat życia jako czas formowania się przekonań. Niewątpliwie czas wczesnego dzieciństwa jest czasem, w którym bezkrytycznie ufamy opiekunom, nie zakładamy żadnego filtra na ich przekaz, który płynie w naszą stronę zarówno w postaci słów, jak i niewerbalnych komunikatów. Ze względu na wczesny okres formowania się kluczowych przekonań często nie jestesmy świadomi skąd mamy dane przekonanie. Gdy jednak wiemy skąd się wzięło dane przekonane mówimy  często “to wpłynęło na moje życie bezpowrotnie”.

 Jednym słowem przekonania tworzą się z komunikatów wysyłanych do nas przez otoczenia-to jak patrzą na nas ludzie decyduje o tym jak postrzegamy siebie. Na podstawie  ich słów i ocen formujemy swój własny obraz.

 

W późniejszym okresie życia, a potem w dorosłości wyszukujemy w otaczającym świecie przykładów, faktów potwierdzających nasze przekonania. Nasz umysł wyszukuje je automatycznie, nie wymaga to od niego żadnej pracy. Pracy wymaga natomiast zakwestionowanie tych przekonań.

 

Przekonania pośredniczące wynikają z przekonań kluczowych i są  zbiorem reguł na życie, zestawem zasad i instrukcji nadających sens naszym doświadczeniom

 

Dlaczego przekonania są ważne?

 

  •  Na postawie przekonań budujemy swoja tożsamość i poczucie swojej wartości
  • Przekonania są naszą mapą ułatwiającą podejmowanie decyzji.
  •  Porządkują otaczający nas świat, upraszczają działanie w wielu skomplikowanych sytuacjach. 
  • Pomagają działać według schematu, bez potrzeby ciągłej analizy i wymyślania nowych decyzji.

 

Przekonania wspierające

 

Przekonania wspierające pozwalają nam iść do przodu, bez wikłania się w negatywne myśli. Dzięki nim nawiązujemy satysfakcjonujące związki i relacje oraz odnosimy sukcesy.

 

Przekonania wspierające-przykłady
Trudności są częścią życia.
Wszystko mija.
Ludzie mają zazwyczaj dobre intencje.
Mam wpływ na swoje życie, związki, przyjaźnie.
Jestem wystarczająco dobry/-a.
Zasługuję na…

 

Przekonania niewspierające

 

 Zwykle zaczynają się one od ogólnych stwierdzeń typu “Zawsze”, “Nigdy”, “Muszę”, “Wszystko”, “Wszyscy”. Często również odnoszą się do stereotypów przyjętych w danej kulturze czy społeczeństwie. Zaniżają nasze poczucie wartości, odbierają wiarę w swoje możliwości oraz sprawiają, że traktujemy świat jako miejsce wrogie i nieprzyjazne.

 

Przekonania niewspierające-przykłady
Nigdy nie zaznam szczęścia.
Ludzie zawsze mają do mnie pretensje.
Muszę być idealny/-a.
Wszystko musi pójść dobrze. 
Nie wolno mi niczego odkładać na jutro.
Mężczyźni nie płaczą.
Wszyscy ludzie muszą mnie lubić. 

 

Zmianą niesprzyjających przekonań zajmiemy się w kolejnym wpisie.

Autor:

Ewelina Wysocka, Project Manager w pracujmniej.pl. Uwielbia czytać książki i porządkować zawartą w nich wiedzę w przystępny sposób  dlatego w naszym zespole zajmuje się tworzeniem treści. Odpowiada również za organizację projektów szkoleniowych. Oprócz zainteresowania psychologią i rozwojem osobistym jej pasją jest biohacking.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn