Ostatnio pod jednym z postów na LinkedIn zadałem pytanie o najważniejszą umiejętność menadżerską. Pojawiła się odpowiedź, która mnie zaskoczyła i zatrzymała (Magłosiu, bardzo Ci dziękuję za ten głos😊 ). Bo ja myślałem, że tam padnie: delegowanie albo udzielanie informacji zwrotnych, koncentracja na osiąganiu rezultatów, budowanie relacji albo odporność psychiczna.
A tam padło – odpuszczanie sobie. I tak sobie pomyślałem, że to fantastyczna odpowiedź.
Bo rzeczywiście – bardzo często z klientami pracuję nad rozwojem. Często słyszę od klientów: teraz mam swój czas, mój biznes się rozwija. Albo: teraz przechodzę kryzys, muszę więcej sprzedawać, więcej robić. Więcej i więcej, więcej wszystkiego.
Spotykam się czasem z takim określeniem: wiem w czym jestem dobry, traktuje swoje umiejętności jak skuteczne narzędzie.
Tylko każde narzędzie, każdą maszynę można zniszczyć przez nadmierną eksploatację. Każda maszyna potrzebuje serwisu. Dlaczego warto zrobić sobie serwis? Odpuścić?
- Żeby być zdrowszym. Życie w stresie wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. To oczywiście wielokrotnie powtarzana teza poparta wieloma badaniami. Ale czy tak naprawdę myślimy o swoim zdrowiu jak mamy nadmiar pracy? Czy dopiero jak zaczynamy czuć, że ciało spięte, migrena, bezsenność. Często moim klientom, którzy przechodzą trudne momenty mówię: zrób dziś sobie wolne popołudnie. Idź na spacer. Odeśpij. Wróć kolejnego dnia z nowymi siłami. Badania wyraźnie pokazują, że odpoczynek po pracy jest kluczowy.
- Żeby być bardziej kreatywnym. W książce „Wired to create” cytowane są badania dotyczące odpoczynku. Pokazują one, jak ważna jest regeneracja dla naszych procesów twórczych. Potrzebujesz coś wymyśleć? Idź na spacer, na basen, skorzystaj z sauny. Przerwy w myśleniu o pracy pozwalają na uruchomienie procesów myślowych w tle. I może okazać się, że to właśnie pod prysznicem albo w lesie wpadniesz na rozwiązanie, którego tak długo szukałeś.
- Żeby podejmować lepsze decyzje. Cytowany wielokrotnie przeze mnie Daniel Kahneman pisał także o tym. Aby podejmować decyzje w sposób efektywny trzeba dać naszemu umysłowi czas na regeneracje. Bardzo lubię określenie „zmęczenie decyzyjne”, czyli taki rodzaj zmęczenia, który może się pojawić, gdy musimy podjąć ważną decyzję, a jesteśmy zmęczeni ciągłym napięciem.
- Żeby budować lepsze, zdrowsze relacje. Część ludzi potrafi się odciąć od pracy. Znam osoby, które będą w domu potrafią całkowicie przestać myśleć o pracy. Znam ich jednak bardzo mało. I trochę im nie wierzę. Znam za to bardzo dużo osób, u których stres związany z pracą negatywnie wpłynął na życie rodzinne.
To oczywiście tylko 4 punkty. Można ich namnożyć dużo więcej. I jak piszę te słowa, to myślę: Może za krótko. Może za mało treściwie. A może to wystarczy, odpuść Adam.
Przecież każdy rozsądny czytający wie, dlaczego warto odpoczywać. Nie musisz im tego udowadniać.
To teraz czas na Ciebie? Co zrobisz dla siebie w najbliższych dniach? Jak zadbasz o swój serwis?
Autor:
Adam Hanczyn
Doświadczony konsultant, trener i coach. Prowadzi szkolenia od ponad 15 lat, od 10 prowadzi własną firmę szkoleniową, założyciel i pomysłodawca marki pracujmniej.pl. Przeprowadził ponad 15.000 godzin szkoleń i coachingu. Doradza zarządom i dyrektorom, zajmuje się optymalizacją procesów.