„Misja jest wyrazem tego, co w tobie najgłębsze i najlepsze – wyraża Twoje wyjątkowe umiejętności i niepowtarzalną zdolność dawania czegoś od siebie innym.” Stephen Covey, Najpierw rzeczy najważniejsze
Podczas gdy brak określonej misji życiowej oznacza, że błądzimy, żyjemy z dnia na dzień bez większego celu. Idziemy do pracy, spędzamy tam osiem lub więcej godzin, wracamy do domu, odpoczywamy, kładziemy się spać. Przez kilka kolejnych dni powielamy ten schemat. Po całym tygodniu pracy nie umiemy się cieszyć z dni wolnych. Tak wygląda nasze życie bez jasnego określenia naszego życiowego : “dlaczego”. Tymczasem mając jasno wyznaczoną misję życiową odnajdujemy kierunek działań w każdej z przyjmowanych przez nas ról życiowych. Sprecyzowana misja nadaje sens naszemu życiu oraz upraszcza wybory.
“Ten, kto wie, dlaczego żyje, nie troszczy się o to , jak żyje” Fryderyk Nietzsche
Czym zatem jest misja życiowa?
Misja życiowa to określenie miejsce styku naszej pasji z talentem. Wewnętrzny kompas. Zrozumienie do czego w życiu dążymy.
Dlaczego wyznaczenie misji życiowej jest tak ważne?
- Dzięki jej stworzeniu zyskujesz mapę celów do których w życiu dążysz. Nabierzesz przekonania co do zasadności i sensu swoich działań. Poczujesz sens swoich działań.
- Dowiesz się kim jesteś i będziesz w pełni mógł być sobą -staniesz się osoba autentyczną. Będziesz sobą bez masek, pozorów. Podczas odkrywania swojej misji lepiej poznasz siebie i odnajdziesz swoje “ja”.
- Określisz niepowtarzalną zdolność do dawania czegoś innym, nadawania sensu życiu innych osób , polepszania ich życia.
- Misja przekłada się na role jakie w życiu przyjmujemy i na każdy aspekt naszego życia. Pozwala koncentrować się na obszarach na prawdę dla nas ważnych. Wyznaczenie jej prowadzi do poczucia spełnienia zarówno w relacjach osobistych jak i zawodowych.
Jak poznać swoja życiową misję?
Zrób to w chwili absolutnie wolnej od pośpiechu. Zachowaj otwarty umysł i entuzjazm.
- Wróć do czasów młodości, dzieciństwa, a może zlokalizuj w niedalekiej przeszłości chwile, w których czułeś się spełniony, kompetentny. Przypomnij sobie chwile w których byłeś w stanie flow. Kim chciałeś być będąc dzieckiem? Jakie masz talenty, których nie używasz regularnie?
- Pomyśl, które z wykonywanych przez Ciebie czynności sprawiły, że ta chwila była wyjątkowa, np. ruch, pisanie, kreatywność, relacje, cele charytatywne, podróż.
- Zastanów się jakie były kluczowe motywy powiązane z tymi doświadczeniami, dla przykładu: edukacja, osiąganie, dawanie, wolność, innowacje.
- Zgrupuj motywy w ogólne kategorie np. robienie czegoś dobrego, edukacja innych, pomaganie ludziom, przeprowadzanie zmian
- Wybierz wyróżniająca się kategorię
- Poproś zaufana osobę o pomoc. Opowiedz jej o Twoich przemyśleniach, zapisach. Poproś aby sparafrazowała Twoja misję , pokazała Ci ją w lustrze. Czy rzeczywiście tak ją widzisz?
Możesz również odwrócić metodę i skorzystać z tej opisanej Przez Stephena Coveya
- Wyobraź sobie swoje 80 urodziny. Przyjęcie, goście składający Ci życzenia-zobacz całą oprawę. na przyjęciu jest Twoja rodzina, rodzeństwo, sąsiedzi, przyjaciele, pracownicy. Każdy z nich składa Ci życzenia i mówi o swojej relacji z Tobą, opowiada o tym co w Tobie ceni. Załóżmy, że wywiązujesz się z każdej z tych ról na 100%.
Co powiedzieliby Twoi znajomi i rodzina/
Za jakie cechy charakteru by Cię pochwalili?
W jaki sposób zmieniłeś ich życie? W jaki sposób dobrze wpłynąłeś/-aś na ich postawy?
O jakich Twoich dokonaniach mogliby mówić?
- Następnie sięgnij po kartkę, wypisz te role i osiągnięcia jakie chciałbyś w obrębie tych ról zdobyć? Jakim partnerem chciałbyś być? jakim rodzicem/pracownikiem, przyjacielem?
- W kontekście zapisanych osiągnięć zapisz motto jakie klaruje się na podstawie tych zamierzeń.
Jak się czujesz z tych co zapisałeś?
- Odpowiedz sobie później na kolejne pytania:
Co i w jakim celu chcesz uzyskać?
Jak chcesz się czuć gdy osiągniesz to co zamierzyłeś?
W jaki sposób chcesz to osiągnąć? Jakie drogi wiodą do celu?
Jakie jest ryzyko niepowodzenia?
O co potrzebujesz zadbać by mieć to czego chcesz?
- Gdy już masz wyznaczona misję, zacznij codziennie podejmować świadome decyzje o zastosowaniu jej w każdej dziedzinie swojego życia. Jeśli zapomnisz, nie martw się i zmień nastawienie. Określ jakie czynniki przybliżą Cię do realizacji swojej misji oraz określ jakie będą pożądane rezultaty. Poczyń plan kroków jakie wykonasz aby zrealizować swoja misję. Regularnie monitoruj postępy i rozpatruj problemy. Dziel się spostrzeżeniami z zaufana osobą.
I na koniec:
Inspiruj innych do znalezienie własnej misji życiowej! Mając wpływ na swoje życie wpływasz na życie innych ludzi w pozytywny sposób.
Może będzie to Twój zespół pracowników? 🙂
Autor:
Ewelina Wysocka, Project Manager w pracujmniej.pl. Uwielbia czytać książki i porządkować zawartą w nich wiedzę w przystępny sposób dlatego w naszym zespole zajmuje się tworzeniem treści. Odpowiada również za organizację projektów szkoleniowych. Oprócz zainteresowania psychologią i rozwojem osobistym jej pasją jest biohacking.