Zmodyfikuj miejsce pracy i pracuj mniej :)

Czy tego chcemy czy nie nasz mózg jest zaprogramowany na symetrię. Po prostu bardziej podoba nam się wszystko co symetryczne. Symetria to piękno. Jak sprawić aby nasze ciała były symetryczne? Odpowiednia postawa ciała koreluje z lepszym zdrowiem i większą efektywnością pracy. W firmach tym tematem zajmują się osoby w działach BHP. Wiedzą czym jest ergonomia pracy i jak powinno wyglądać stanowisko pracy. Tymczasem dzisiaj chcę się z Wami podzielić kilkoma ciekawych propozycjami ułatwiających lub wspomagających zachowanie prawidłowej postawy ciała.

Jeśli pracujesz zdalnie łatwiej jest Ci samodzielnie zaaranżować swoje miejsce do pracy i urządzić je po swojemu. Jednak część z opisanych rozwiązań możesz z powodzeniem wprowadzić w stacjonarnym biurze.

 

  • Biurko do pracy stojącej

Siedzenie to plaga XXI wieku, ale ciało człowieka przystosowane jest do życia w ruchu. Współczesny człowiek natomiast siedzi w drodze do pracy, podczas pracy i po powrocie z pracy. Zarówno długotrwałe siedzenie jak i praca w pozycji stojącej jest uciążliwa dla organizmu. Dlatego warto przeplatać okresy siedzenia i stania, aby zadbać o odpowiednią ilość aktywności. 

 

  • Siedzisko siodłowe

Jest to rodzaj siedziska przypominającego siodło. Za używaniem go naprzemiennie z ergonomicznych fotelem przemawiają liczne korzyści. Jest przyjazny dla pośladków, ułatwiają siedzenie prosto, z miednicą w neutralnej pozycji oraz co ważne dla panów-pozycja siedzenia na tym siedzisku nie uciska prostaty i jąder. 

 

  • Program do zamiany mowy na tekst

programy te odciążają nas i ograniczają czas wprowadzania tekstów do plików. Możemy korzystać zarówno z tych darmowych wbudowanych w nasz system operacyjny jak i płatnych aplikacji typu Speechnotes. Co prawda później musimy je jednak edytować, ale dyktując możemy iść po bieżni lub wybrać się na spacer. 

 

  • Monitor przyjazny dla oczu

 Warto zainwestować w dobry monitor np. taki z technologią EIZO DUE (Digital Uniformity Equalizer), która sprawia, że wyświetlany obraz jest stabilny i nie wykazuje wahań. Ważną cechą dobrego monitora jest również antyodblaskowe wykończenie matrycy, zapewniające dobrą widoczność wyświetlanego obrazu. Świetnym rozwiązaniem jest także technologia, która minimalizuje migotanie, co zapobiega zmęczeniu oczu w trakcie długiego korzystania z monitora. Jeśli na razie musisz zostać przy starym monitorze włączaj tryb nocny.

  • Klawiatura ergonomiczna

Jeśli Twoja praca to w głównej mierze pisanie na klawiaturze komputera sprawdź dostępne na rynku modele klawiatur ergonomicznych. Nowoczesne klawiatury posiadają regulowane uniesienia dla nadgarstków, dzieloną i zakrzywioną obudowę oraz miękką poduszkę na oparcie dłoni.  Klawisze cechują się wklęsłą konstrukcją i cichą pracą podczas pisania. Oceń, która będzie dla Ciebie odpowiednia.

  • Zainwestuj w maty ergonomiczne i przeciw zmęczeniowe

 Istnieje wiele mat, na których możesz stać podczas pracy, aby rozciągać stopy i tym samym wzmocnić ich mięśnie.                                     Powierzchnia mat sprzyja również przyjmowaniu wygodniejszych i bardziej różnorodnych pozycji niż twarda podłoga.

Odciążają one mięśnie nóg i pleców, wspomagając przy tym krążenie i pracę stawów.

  • Korzystaj z platform do balansowania, jeżyków do masażu stóp, piłek do chwytania stopami, drążka do podciągania, bieżni w krótkich chwilach odpoczynku lub w trakcie pracy.

 

  • Jeśli nie możesz skorzystać z bieżni skorzystaj z ćwiczeń rozciągających w biurze-większość z takich ćwiczeń możesz wykonać z wykorzystaniem fotela biurowego i nie zajmą Ci wiele czasu. 

 

Korzystasz z nowoczesnych rozwiązań w swoim biurze? Podziel się doświadczeniami!

Autor:

Ewelina Wysocka, Project Manager w pracujmniej.pl. Uwielbia czytać książki i porządkować zawartą w nich wiedzę w przystępny sposób  dlatego w naszym zespole zajmuje się tworzeniem treści. Odpowiada również za organizację projektów szkoleniowych. Oprócz zainteresowania psychologią i rozwojem osobistym jej pasją jest biohacking.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn