Koncepcja pracy głębokiej

Z pewnością wiesz, że aby być specjalistą w swojej dziedzinie musisz nieustannie się uczyć. Aby tworzyć nowe rzeczy musisz posiadać ogromna wiedzę z różnych obszarów. Pracując nad kolejnym projektem potrzebujesz czasu ubogiego w rozpraszacze.

Zastanów się jak praca głęboka zmieniłaby Twoja naukę czy pracę i wzniosła Twoja efektywność oraz produktywność na wyższy poziom.

Cal Newport w swojej książce “Praca głęboka”definiuje deep work w następujący sposób:

„Aktywność zawodowa wykonywana w stanie pozbawionej rozpraszania koncentracji, która pcha twoje możliwości poznawcze do ich granic. Wysiłki te tworzą nową wartość, poprawiają twoje umiejętności i są trudne do powtórzenia.”

Praca głęboka jest czasem absolutnego skupienia na zadaniu wymagającym kreatywności. 

Praca głęboka a praca płytka

Praca płytkaPraca głęboka
zadania powtarzalne, automatycznepraca kreatywna, niepowtarzalna
zadania łatwe do powielenia przez inna osobępraca unikalna, niemożliwa do skopiowania, możliwa do wykonania wyłącznie przez wysokiej klasy profesjonalistów
praca łatwa do zastąpienia przez algorytm/maszynępraca nie do zastąpienia, możliwa do wykonania wyłącznie przez profesjonalistów
praca wśród rozpraszaczypraca w pełnym skupieniu, w odłączeniu od rozpraszaczy

Autor książki  mówi o 4 stylach pracy głębokiej:

Koncepcja monastyczna– całe życie podporządkowujemy pracy głębokiej. Całkowicie wyeliminowanie lub mocne ograniczenie zajęć płytkich. Nic i nikt się nie liczy oprócz naszej twórczości. Jest to życie w zamknięciu, na odludziu i poświęcenie całego czasu na kreatywna i głęboka prace. Raczej nieosiągalna dla większości z nas. Ludzie mają jasno wyznaczony cel i ich sukces zależy wyłącznie od osiągnięcia tego celu. Zarezerwowana dla wąskiego grona pisarzy, naukowców. 

Koncepcja bimodalna

Określamy ramy czasowe, np. tydzień, miesiąc, kwartał i maksymalizujemy wtedy swoja koncentrację na ważnych dla nas zadaniach. Może to być również wydzielenie konkretnych dni tygodnia. Dla ludzi, których sukces zależy również od zajęć nie głębokich. Do zastosowania przy większych projektach.

Koncepcja rytmiczna

Wyznaczenie pory dnia, stworzenie rytuału pracy głębokiej oraz wyznaczenie czasu na prace płytką. W praktyce wyglądać to może następująco: od godziny 8 do 12 pracujemy głęboko- zajmujemy się tym co wymaga od nas kreatywności, stanu flow, największego skupienia. Stwórz prosty i regularny nawyk. Po południu wyznaczamy sobie czas na prace płytką tj. odpisywanie na e-maile, sprawdzanie mediów społecznościowych, 

Koncepcja dziennikarska

Polega ona na pracy głębokiej w najczęściej krótkich odcinkach czasu. Jest to zasiadanie do pracy wtedy kiedy możemy, w wolnych chwilach. Wymaga umiejętności szybkiego skupiania się. 

Jak sobie pomóc?

  • Wyznacz konkretny czas i miejsce na prace głęboka. Uczyń z tego nawyk. Spisz swój rytm pracy i upublicznij go. Określ Miejsce i długość pracy. Spisz Zasady i procedury pracy, dzięki którym można osiągać brak rozpraszania. Uwzględnij zapasy napojów, jedzenia, określ czas przerw i aktywności, które będziesz podczas nich wykonywać.

           O programowaniu nawyków pisaliśmy tutaj:

            Programowanie nawyków – Pracuj mniej

  • Spisanie swojego rytmu pomoże też współpracownikom dopasować się do Twojego harmonogramu dnia/tygodnia. Określ w powyższym dokumencie wyjątkowe sprawy, z którymi mogą się zwrócić inni pracownicy podczas Twojej pracy głębokiej.
  • Zastanów się czy możesz pracować z kimś-być może skutkuje to zwiększeniem kreatywności.
  • Nie broń się przed nudą-mózg musi odpocząć. Wyznaczaj czas na pracę i odpoczynek. Przetestuj jak długo jesteś w stanie się skupić? Jedną godzinę? Dwie godziny? Przerwy sprzyjają odkrywaniu rozwiązań oraz uzupełniają zapasy energii.
  • Nie wznawiaj ukończonej pracy wieczorami-z badań wynika, że nie jesteśmy wtedy zdolni do efektywnej pracy głębokiej
  • Ćwicz umiejętność koncentracji-czy musisz w ciągu pięciu minut stania w kolejce sięgać po smartfona? Skoncentruj się wtedy na chwili, na otaczających ludziach, na dziejącej się obok Ciebie ciekawej sytuacji
  • Zobowiąż się publicznie do wykonania jakiegoś zadania w krótszym niż zwykle czasie. będziesz wtedy zmuszony do okresu całkowitego skupienia.
  • Wypróbuj medytacje produktywną. Jest to rodzaj treningu mentalnego  polegającego na skupieniu uwagi na problemie zawodowym w czasie kiedy jesteśmy zajęci czynnościami fizycznymi np. podczas spaceru do sklepu.
  • Zrezygnuj z mediów społecznościowych. To złota zasada pracy głębokiej. Na czas pracy wyloguj się z wszelkich portali i wyłącz powiadomienia z aplikacji. Określ ścisły czas korzystania z mediów, zastanów się czego na nich w tym czasie szukasz i zastosuj się do swoich kryteriów.
  • Zidentyfikuj  w swoim dni pracy zadania płytkie i pozbądź się ich.

 

Istnieje limit pracy głębokiej określany na 4 godziny dziennie. Zbyt duży wysiłek dla mózgu może skutkować gorszymi wynikami.

Autor:

Ewelina Wysocka, Project Manager w pracujmniej.pl. Uwielbia czytać książki i porządkować zawartą w nich wiedzę w przystępny sposób  dlatego w naszym zespole zajmuje się tworzeniem treści. Odpowiada również za organizację projektów szkoleniowych. Oprócz zainteresowania psychologią i rozwojem osobistym jej pasją jest biohacking.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn