15 zdrowych i bezpiecznych nawyków zwiększających codzienną produktywność

Jeśli wnikliwie zagłębiliście się w lekturę poprzednich wpisów dotyczących nawyków  i nauki to możemy teraz przejść do praktycznego wprowadzenia w życie dobrych zwyczajów sprzyjających lepszemu samopoczuciu i większej efektywności osobistej.

 

Przed Wami 15 nawyków zwiększających produktywność:

 

1.Wstawaj wcześniej

 

Jeśli budzisz się o 7 aby zdążyć do pracy na godzinę 8, wstawaj o 6 i miej godzinę dla siebie. Zaczynaj od wstawania 10 minut przed czasem w którym zwykle wstajesz. Rób tak przez 2-3 dni, a następnie skróć czas snu o kolejne 10 minut.  Stwórz mantrę, która codziennie Cię obudzi i doda motywacji .Pamiętaj, aby ta “złotą” godzinę wykorzystać do własnego rozwoju. Dlatego nie zaczynaj dnia od codziennych obowiązków, ale zrób coś dla siebie samego: wykonaj ćwiczenia, czytaj, medytuj.

 

2.Ćwicz rano

Wykonuj ćwiczenia przez 15-20 minut każdego ranka. Zbudujesz tym świetny nastrój i energię na cały dzień. Może to być zarówno trening cardio, joga czy zumba. Cokolwiek co lubisz i sprawi uśmiech na swojej twarzy.

 

3.Praktykuj medytacje i relaksację

Po wykonaniu ćwiczeń czas na zajęcie się duszą. Wykonaj 15-20 minut medytacji i zbuduj siłę psychiczną na cały dzień pracy i domowych zajęć. Zacznij od kilku minut- na początku nie będzie to dla Ciebie naturalne. Z czasem jednak zauważysz liczne korzyści.  

4.Czytaj

Teraz pora na ucztę na umysłu. Po dawce ćwiczeń fizycznych i duchowych, czas na naukę. Poranek to najlepszy czas na czytanie, słuchanie audiobooków, przegląd notatek. Możesz również czytać wieczorem lub w innym czasie, który będzie dla Ciebie dogodny.

5.Pisz dziennik

Pisanie dziennika jest świetnym sposobem na uwolnienie pokładów kreatywności. Zapisywanie celów, przemyśleń, podsumowań jest sposobem na obserwację siebie, zauważenie schematów i unikanie ich powielania. Dzięki dziennikowi możesz śledzić swoje postępy, szybciej wychwycić przeszkody i modyfikować drogę do celu lub same cele. Zacznij od 2-3 linijek przez tydzień, z czasem zwiększając ich liczbę.

6.Nawadniaj się

Być może zabrzmi to zwyczajnie, ale nawodnienie jest bardzo ważne dla naszego organizmu. Należy dostarczyć taką ilość wody jakiej potrzebuje nasze ciało. Ta ilość zależy od masy ciała, wykonywanej pracy, pory roku. Będąc nawodnionym zwiększają się Twoje zdolności kognitywne oraz nastrój. 

 

7.Zjedz perfekcyjne śniadanie

Skomponuj śniadanie z białek i tłuszczów, absolutnie pomijając cukier prosty. Białka i tłuszcze trawią się najdłużej, a więc energia z ich rozkładu uwalniana jest stopniowo przez długi czas. Unikając węglowodanów prostych unikniesz zjazdu energetycznego. Nie pomijaj śniadania-jest paliwem na cały Twój dzień.

 

8.Skup się na wykonywanej pracy

Bycie skupionym jest fundamentem produktywności w pracy. Zastosuj techniki uczenia głębokiego/inteligentnej pracy. Pozwoli Ci to być skupionym na jednym zadaniu bez rozpraszania. Umiejętność nie rozpraszania się w erze wszechobecnej elektroniki jest nie lada wyzwaniem, ale dzięki jej opanowaniu Twoja produktywność wzrośnie. Wyłącz telefon lub połóż go z dala od miejsca pracy. Wyłącz powiadomienia z aplikacji jeśli nie możesz całkowicie wyłączyć dźwięku. Sprawdzaj wiadomości co godzinę lub pół, natomiast na wiadomości e-mail odpowiadaj 2 razy dziennie o ustalonych porach. Możesz również skorzystać z metody Pomodoro: 25 minut pracy, 5 minut odpoczynku. Po 4 takich sesjach, zrób dłuższą przerwę:20 minut.

 

9.Unikaj przekąsek

To ważna zasada, dzięki której unikniesz ciągłych wyrzutów insuliny i sporej dawki pustych kalorii. Zadaj sobie pytanie: dlaczego podjadasz między posiłkami? Jeśli faktycznie jesteś głodny to przyjrzyj się swoim daniom głównym i zwiększ ich wartość energetyczną: dodaj więcej warzyw, zdrowych tłuszczów i białek. Gdy będziesz miał ochotę na przekąskę wypij dużą szklankę wody. Być może przekąską jest sposobem na stres? Spróbuj innych technik osiągania spokoju.

Techniki minimalizowania emocji – Pracuj mniej

 

10.Jedz zbalansowany obiad

Od dziś traktuj jedzenie jako paliwo i komponuj swoje posiłki z najlepszych jakościowo, nieprzetworzonych produktów. Czy zaatakowałbyś słabe paliwo do swojego nowego auta? Nie wrzucaj w sobie byle czego, jedz powoli-przeznacz na zjedzenie obiadu 20 minut. Odkładaj sztućce po każdym kęsie i przeżuwaj porcję 10-15 razy. Podczas posiłku nie sprawdzaj e-maili, nie rób listy kolejnych zadań. Unikaj przejedzenia ponieważ może to powodować spadek energii. To czas tylko i wyłącznie na jedzenie.

 

11.Wprowadź drzemkę do Twojego planu dnia

 Zrób sobie drzemkę w ciągu dnia(między godziną 13.00 a 15.00), która będzie trwała 15-20 minut. Polepszy to Twoja efektywność i zdolności intelektualne. Jeśli nie możesz zasnąć lub nie masz do tego warunków zamknij oczy i postaraj odłączyć od otaczającego zgiełku na kilka minut. Ta przerwa naładuje Twoje baterie i przywróci energię mentalną.

 

12.Relaksuj się po pracy

Po pracy znajdź czas na swoje hobby czyli coś co sprawia Ci radość. Istnieje duża korelacja pomiędzy uprawianiem hobby, dobrym samopoczuciem i produktywnością. Nabędziesz nowych umiejętności, a przy tym zregenerujesz siły i będziesz się dobrze bawił. Znajdź ludzi, którzy również interesują się tym co Ty lub zaraź swoja pasja osoby z rodziny. Przy okazji zadbasz też o relacje.

 

13.Spaceruj po kolacji

Po zjedzeniu lekkiej kolacji idź na 30 minutowy spacer aby przyspieszyć trawienie i polepszyć sen. Zacznij od 5 minutowego spaceru. Potraktuj ten spacer jako element aktywności fizycznej w ciągu dnia. Możesz w tym czasie posłuchać ulubionej muzyki, audiobooka lub spacerować w ciszy i obserwować otaczający Cię świat.

 

14.Zdefiniuj swoje cele

Znajdź czas na określenie czego chcesz, czego potrzebujesz, co określa Cię jako człowieka. Sprecyzuj jaki chcesz być i co chcesz  mieć wokół siebie. Planuj krótko-, średnio- i długoterminowo. Cele to narzędzia podtrzymujące motywację i chęć rozwoju. Koniecznie zapisz je odręcznie i wracaj do nich regularnie. 

 

15.Polepsz jakość snu

Sen jest jednym z najważniejszych składników zdrowia psychicznego. Dobry sen poprawia pamięć i umiejętność rozwiązywania problemów. Sen nie jest strata czasu, nie jest on zarezerwowany wyłącznie dla małych dzieci czy seniorów. Nie zostawiajmy snu tylko na weekend lub wakacje. Podczas snu nasz mózg się regeneruje, nasza wiedza i doświadczenie się systematyzuje, dochodzi do optymalizacji pracy mózgu. Pamiętaj: żadnego światła niebieskiego czyli ekranów elektronicznych przed snem. Zamiast tego czytaj przed snem. Kup budzik aby nie kłaść się do łóżka z telefonem. 

Więcej o tym niezwykle ważnym temacie przeczytasz tutaj:

Darmowe lekarstwo na negatywne skutki współczesnego stylu życia – Pracuj mniej

 

Autor:

Ewelina Wysocka, Project Manager w pracujmniej.pl. Uwielbia czytać książki i porządkować zawartą w nich wiedzę w przystępny sposób  dlatego w naszym zespole zajmuje się tworzeniem treści. Odpowiada również za organizację projektów szkoleniowych. Oprócz zainteresowania psychologią i rozwojem osobistym jej pasją jest biohacking.

 

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn